Vznik oddílu

Obnovení kopané ve Vícemilicích

článek k 10-mu výročí roku 2000

     Jak to začalo s kopanou ve Vícemilicích? U příležitosti mistrovství světa v kopané Itálie 1990, přiměla tato událost příznivce tohoto sportu ve Vícemilicích, znovu založit fotbalovou jedenáctku. Vzhledem k tomu, že jarní soutěže již běžely, bylo nutné   zaměřit se na přípravu hřiště: zabudování zábradlí, nátěry laviček, zajistit výstroj, sítě, obutí a další potřebné věci. Pro tuto činnost byla nutná registrace hráčů apod. Sběrem železného odpadu se získávají potřebné finance. Zajišťují se přípravná přátelská utkání s VU CO Bučovice, Agrostav Bučovice, Kloboučky. Začíná pracovat výbor ve složení: Pokorný Mojmír předseda, Křetinský Jan místopředseda, Sysel František pokladník, Mandák Jiří jednatel a Kříž František  trenér. Není dobré mít hráčský kádr ve výboru, proto se získávají noví členové a volí se nový výbor v tomto složení: Zouhar Oldřich předseda, Šubrt Jiří místopředseda, Polouček Josef pokladník, Mandák Jiří hospodář, Křetinský Jan vedoucí mužstva a Šubrt Stanislav trenér. Na OV TV ve Vyškově se registruje TJ Vícemilice ve 4. třídě a jeho první soupeři jsou: Bučovice B, Nesovice B, Bohdalice B, Milonice, Kučerov, Chválkovice, Komořany, Dražovice, Kojátky, Letonice. Trénuje se 2x týdně a Stanislav Šubrt vede hráče svědomitě. Nelze vyjmenovat celý hráčský kádr, ale  připomeňme si jména některých členů, kteří znovu rozvíjeli kopanou ve Vícemilicích. Byli to: Polouček Karel, Mandák Jiří, Hògediš Josef, Pokorný Mojmír, Hanák Petr a mnoho dalších. Převedení byli: Černý Vladimír, Hrdina Jindřich, Hanák Miroslav, Vlček Jaroslav, Vlach Zdeněk, Vrána Pavel a další. Dobrá spolupráce se vede s místním JZD (zapůjčují se kryté vlečky k převlékání hráčů) a to se oplácí pracemi v JZD. Vrcholí přípravy na první sezónu v roce 1990. Pohárovým turnajem na domácím hřišti se přípravné mužstvo probojovalo do finále s Bučovicemi B a za stavu 2 : 2  vítězí Vícemilice na pokutové kopy, když 2x byl úspěšný domácí brankář Hanák Petr. Na tomto utkání předal předseda oddílu Zouhar Oldřich bývalým zasloužilým hráčům Vícemilic pamětní diplomy a to: Šubrt Stanislav, Adámek Bedřich, Vlaha Zdeněk, Valášek František, Vrána Arnošt, Seitl Antonín, Nevyjel Ladislav, Novotný Josef.  20.  8.  1990 začíná TJ Vícemilice první mistrovské utkání doma s Kučerovem a vítězí 3 : 0  a tímto utkáním nastal fotbalový život ve Vícemilicích. Rodák žijící v NSR předává oddílu dva míče s jakými se hraje v Evropě a kdo jiný než Šmedek František.

     Oddíl vstupuje do nové sezóny, začíná budovat, kupuje parcelu od p. Valáškové – Horské za účelem postavení kabin a umýváren. Během jednoho roku postupuje TJ Vícemilice do 3. třídy, což je velkým úspěchem. Slova předsedy: „Díky všem“. Budování základu pro  kabiny a umývárny bylo náročnou akcí, rozmontování a smontování budovy zakoupené od Svazarmu ještě náročnější. Přeprava tohoto monstra vzbudila velkou pozornost, ale za účasti dvou velkých jeřábů se vše podařilo. Této akce se zúčastnili členové výboru, hráči i fandové. Poděkování patří všem, kteří se na této akci podíleli.  Pokračují další mistrovská utkání, trenérem se stává Vrána Arnošt a po něm se až do roku 1999 na trenérské lavici vystřídali: Horáček Miroslav, Honsa Vladimír, Konečný Václav, Horňák Jiří a současný trenér Adámek Jan. V roce 1992 se předsedou stává Hanák Petr a pokračují mistrovská utkání ve 3. třídě. Posledním utkáním ve 3. třídě byl zápas v roce 1998 proti mužstvu Bučovice B v Bučovicích, kde TJ Vícemilice zvítězila  3 : 1 a postoupila do okresního přeboru. Sláva se konala v tento den v GEMINI Klubu v Bučovicích za účasti stálých fandů.

Vraťme se ještě několik let nazpět, kdy  v roce 1992 začíná hrát za mistrovská utkání mužstvo žáků a hrají až dosud. V sezóně 1994/1995 se stává mužstvo žáků vítězi skupiny B. V roce 1993 začíná za TJ Vícemilice hrát mistrovská utkání mužstvo dorostenců. V sezóně 1996/1997 se stávají dorostenci vítězi skupiny B, hrají o postup s Hošticemi, ale prohrávají a stávají se druhým nejlepším mužstvem v okrese. V sezóně 1997/1998 se stávají opět vítězi skupiny B, hrají o postup do vyšší soutěže s Vyškovem, prohrávají ve finále a stávají se opět druhým nejlepším mužstvem na okrese. Potom nastává věkový propad, přechod dorostenců do mužstva mužů a dorostenci se znovu dávají dohromady.    

     Vážení příznivci, spoluobčané, připomeňme si také činnost fotbalistů pro své příznivce. Jsou to různé zábavy: kateřinská, štěpánská apod. V letech 1993 – 1995 pozval oddíl do svého areálu vždy v létě letní kino bratří Čadíků. Od roku 1994 pořádá vždy začátkem června pro děti u příležitosti MDD velký dětský den, na který se mnoho dětí těší celý rok. Od roku 1995 pořádá vždy v srpnu Memorial Vojtěcha Živníčka ve fotbale, kde hlavním organizátorem je Radomír Konečný vedoucí pohostinství Hájek. Nakonec si  ponechejme tu nejlepší akci, kterou od roku 1996 fotbalisté ve Vícemilicích pořádají vždy poslední sobotu v květnu a jsou to krojované hody. Kdo měl možnost se projít v roce 1999 v poslední květnovou sobotu  s krojovanou kapelou Miločankou a dvanácti páry stárků po Vícemilicích, ten může hodnotit nejlépe. Závěr této akce vždy provede hodová zábava večer a v neděli odpoledne mše svatá u kapličky. Jak dopadnou letošní hody 27. 5. 2000 a dětský den  3. 6. 2000  nemůžeme v této době hodnotit.

     Myslím si, že přesto závěrem patří poděkování všem, kteří za 10 let činnosti tohoto oddílu se zasloužili o rozvoj kopané ve Vícemilicích a starají se o mladou generaci od těch nejmenších. Přes mnoho jmen, která se za 10 let vystřídala jmenujme aspoň dva členy ze současné doby, kteří pamatují celých 10 let a zůstávají stále věrni tomuto oddílu a nenechávají se odradit různými připomínkami z řad diváků i mnoha dalších. Díky patří dlouholetému předsedovi Mojmíru Pokornému a Josefu Poloučkovi současnému pokladníkovi. Těch, kteří si zaslouží poděkování by bylo mnohem více, ale snad pochopí, že všechny nelze vyjmenovat.

     Vraťme se ještě k zázemí a k podmínkám pro fotbal ve Vícemilicích, které jsou v současné době dobré (nová hala, nové šatny, kde se hráči převlékají), patří k těm nejlepším na okrese. Dresy, šusťákové kombinézy, rozlišovací dresy apod., jsou vizitkou toho, že výbor TJ Vícemilice za účasti sponzorů dělá vše proto, aby se hráčům ve Vícemilicích líbilo. Poděkujme bývalému starostovi Městského úřadu v Bučovicích  p. Křížovi, že za jeho působení na úřadě se postavila hala s kabinami. Nejslabší stránkou v této činnosti jsou finance, kterých je stále nedostatek a bez kterých nelze kopanou provozovat. Kdo chodí na fotbal do Vícemilic ví, co se tam buduje a jak špatné by bylo umrtvit tento areál. Proto zavzpomínejme na rok 1990 a přečtěme si několik desítek jmen příznivců kterí po dobu činnosti oddílu kopané sponzorovali a sponzorují provoz tohoto oddílu ve Vícemilicích. Mezi první patřili: RND – Rybnikář Zdeněk, MAAN – Andrejko Marian, PNEUSERVIS  REITER, EB Klas – Šubrt Jiří, Realitní kancelář – Brychta Josef, VAVAJ – Pospíšil Václav, Uzenářství – Vlach Bedřich. Se zahájením činnosti mužstev žáků a dorostu přibyli další sponzoři. Potěšil Ota, Pokorný Mojmír, Modlik Tomáš, Knesl Vlastimil, Hlaváček Jan, Srnec Petr, Zouhar Oldřich, Honsa Vladimír, Šmedek Josef, SAMARK – Šarman Jiří, MOTOREST PANORAMA – Pištělák Radek, Kříž Radek, AUTODOPRAVA – Zeman Vladimír, Stolařství – Smejkal Vladimír, Stolařství – Kuběna Antonín, MAN – Šnek – Navrátil, Malíř – Natěrač – Hanousek Vladimír, pí. Pospíšilová – notářka, DROGERIE – Jirka, RAUŠ –  ELEKTRO, p. Pecina, p. Nezdařil, pí. Kopečková, BOSS, Koukal Zdeněk, Lazor Jan, Soukromý zemědělec Řezanina,Výroba sýrů – Sysel František, Elektromat – Kalous, Seitl, SLAMONT – Machálek Zdeněk, AZ ELEKTRO – Kratochvíl Jan, Soukromý zemědělec Houšť Pavel.

     V závěru výčtu jmen jsme snad na nikoho nezapomněli, ale musíme jmenovat dva, kteří mají v posledních letech největší zásluhu na rozvoji kopané ve Vícemilicích a to AUTODOPRAVA ŽIVNÍČEK a MALÍŘSTVÍ SOLDÁN.

     Nemůžeme zapomenout na ty nejmenované, kteří přispěli na zakoupení velké sítě za branku v hodnotě 20000,-Kč za což jim patří velký dík.

     Jsme potěšeni, že rozvoj kopané přes všechna tři mužstva půjde dál a že se najdou i další, kteří pomohou řešit potíže v tomto sportu. Nenecháme se odradit kritiky, protože ještě pořád platí   “Kdo nic nedělá, nic nepokazí”. Závěrem popřejme fotbalistům ve Vícemilicích mnoho dalších úspěchů v dalších desetiletích.

                                                                  Výbor oddílu kopané, sepsal Jozef Fajtl